Bob 1926 – Fryzura Flaperki
Fryzura Flaperki – wyróżniająca się charakterystycznym, czarnym hełmem wlosow ścietych i uczesanych w fryzurę typu bob, tancerka i gwiazda kina niemego, Louise Brooks, symbolizowała wyzwolonego ducha z lat 20. XX w. i epoki flaperek. Była jego ucieleśnieniem, grając w filmie Georga Wilhelma Pabsta o nowoczesnych obyczajach seksualnych Puszka Pandory. Ze względu na długotrwałe i mocno zakorzenione skojarzenia długich włosów z kobiecością moda na krótkie włosy początkowo wywoływała silne reakcje – reprezentowała
wszystko, czego społeczeństwo obawiało się ze strony nowoczesnych kobiet.
Włosy ścięte ,na boba” popularne były na początku XX w.jako fryzura dla dzieci; dopiero po wybuchu I wojny światowej i pojawieniu się „opływowych” fasonów strojów w latach 20.
kobiety odrzuciły pracochłonne i czasochłonne koafiury z czasów przedwojennych. Te, które były dość odważne, by ściąć włosy bardzo krótko i czesać się w shingle bob lub à la chłopak z Eton (gładko, z przedziałkiem na boku) – co wymagało ścięcia włosów powyżej uszu i wygolenia karku – musiały udać się do fryzjera. Wkrótce kobiety zaczęły nosić rozmaite warianty boba, w tym w fale i cieniowania. Klasyczny bob, z długą grzywką i starannie rozdzielonymi na środku włosami, jaki nosiła Louise Brooks, wprowadził krótkie włosy do głównego nurtu mody, i podobnie jak mała czarna, stał się klasyczną w niej pozycją, która przetrwała do dzis.
Odwiedz Nasz Sklep: Twoj.Sklep.pl